2.2.2022

Úvod hry

Kašna Golema na Masarykově náměstí

Milí odvážlivci z Brandýsa nad Labem a Staré Boleslavi,

rok se s rokem sešel a my, polabská strašidla, vás opět vyzýváme na dobrodružnou stezku. Loni jste nám svou bystrostí a umem pomohli vypátrat podobu zákeřného Polabucha, který svými škodolibými kousky překazil naši osobní přítomnost ve městě. Vám se ale díky důvtipu a postřehu podařilo zjistit Polabuchovu podobu, a tak jsme jej mohli s ostatními strašidly zneškodnit. Bohužel jsme při závěrečném soudu s Polabuchem zjistili, že vykonal ještě jednu velkou zlomyslnost ohrožující naše dvojměstí. Ale pěkně od začátku…

Všichni jistě znáte pověst o rabínu Jehudovi ben Becalelovi známému též jako rabbi Löw. Ten vytvořil z hlíny obří sochu Golema, jehož mohl po vyslovení tajného zaklínadla, takzvaného šému ovládat. Rabbi Löw využíval Golemovy služby k ochraně židů před nebezpečím a kromě toho se přátelil s císařem Rudolfem II. Rudolf II. miloval nejrůznější záhady a kuriozity a Golem se mu natolik zalíbil, že mu nakonec rabbi Löw vytvořil ještě jednoho.

Rudolf II. miloval i brandýský zámek, kde měl uskladněnou část svých podivuhodných sbírek. Odvezl do něj i Golema a před smrtí ho daroval Brandýsu, aby tajemná bytost svou silou a kouzelnou mocí město a zámek navždy chránila před zlem. 

Golem dnes stojí na brandýském náměstí, ale je strnulý a neživý. Město chránit nemůže, dokud nezazní šém – tajemné zaklínadlo, jež ho oživí. Toto zaklínadlo bylo napsáno na útržku pergamenu, který Polabuch ve vzteku roztrhal na jednotlivá písmena a ta uschoval na různých místech našeho dvojměstí. 

Pomozte nám oživit Golema, aby mohl opět chránit město před nebezpečím. Musíte najít všechna písmena a správně je poskládat do tajného zaklínadla, které pak před sochou Golema vyslovíte. Jelikož Golema stojícího na Masarykově náměstí v Brandýse nad Labem obklopuje dvanáct znamení zvěrokruhu, musíte postupně navštívit dvanáct stanovišť a na každém objevit jedno písmeno. Zvířetníková souhvězdí vám při tom budou pomáhat!

Krom tužkypapíru a baterky budete potřebovat mobilní telefon se čtečkou QR kódů. Pátrání bude dlouhé, proto jej nemusíte dokončit v jeden den a můžete se k němu vrátit později. 

PRVNÍ ÚKOL: V okolí kašny s Golemem a souhvězdími zvěrokruhu najděte QR kód. Navede vás tam, kde se ukrývá první písmeno ze zaklínadla. Na každém následujícím místě hledejte QR kódy a načtěte je do mobilu. Na stránce, která se vám po načtení QR kódu otevře, se dozvíte úkol pro zjištění dalšího písmenka a jeho pořadí ve výsledném zaklínadle.